دانشکده فنی و مهندسی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد

.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از واحد نجف آباد، مهران مختاری دبیر انجمن علمی هوافضای این دانشگاه گفت: یکی از بزرگترین دغدغه های مهندسین هوافضا در طراحی سامانه ها و کاوشگرهای فضایی، طراحی و تولید سیستم و سازه ای است که بتواند محموله فضایی را هنگام بازگشت به زمین بطور کامل حفاظت کند.در مسابقات نجاتگر تخم مرغ ، شرکت کنندگان سازه هایی با مواد و مصالح از قبل مشخص شده می سازند، و درآنها تخم مرغ قرار می دهند و آن را از ارتفاع معین به سمت زمین رها می کنند. سازه حامل تخم مرغ باید در محدوده معیین فرود امده بدون آنکه تخم مرغ درون سازه آسیب ببیند.

مختاری ادامه داد: دانشجویان باید روشی را طراحی کنند که نحوه فرود نجاتگر به گونه‌ای باشد که ضربه ناشی از برخورد آن با زمین باعث شکستگی تخم مرغ نشود و برای این کار باید شتاب گرانش، زاویه پرتاب و پارامترهای سطح تخم مرغ و زمین، مورد بررسی و محاسبه دقیق قرار گیرد. این سازه ها باید طبق قوانین خاصی ساخته شوند. شرایط ساخت این سازه ها، هم از نظر مواد و مصالح بکار گرفته شده در سازه و هم از لحاظ حجم و اندازه، تابع قوانین خاصی هستند. برای شرکت در این مسابقات باید سازه به گونه ای ساخته شود که تخم مرغ در درون آن جاسازی شده وبا سقوط سازه از ارتفاعی مشخص، تخم مرغ از آن خارج شده و کمترین آسیب را ببیند، ابتکار و خلاقیت در ارائه ایده‌ای نو برای محافظت تخم مرغ و همچنین داشتن طرح فنی و مهندسی و از پیش طراحی شده به سالم ماندن تخم مرغ کمک می‌کند.

وی افزود: در این راستا انجمن علمی و پژوهشی هوا فضای واحد نجف آباد اقدام به برگزاری دومین دوره این مسابقات کرد، که 11 گروه دانشجویی به همراه 13 سازه شرکت کردند. بعد از اجرای مسابقات و ارزیابی نتایج عملکرده نجاتگرها توسط هیات داوران، گروه های سیمرغ، فراز و ققنوس به ترتیب موفق به کسب مقام های اول تا سوم این مسابقات شدند.

لازم به ذکر است که سازه های سیمرغ( مقام اول) و ققنوس( مقام سوم) توسط رضا امینی، سید محمد حسینی، پویا باهری و مهشید خداوردیان و سازه فراز(مقام دوم) توسط پوریا کرمی، یوسف صالحی و محمدرضا پناهی ساخته و در مسابقات شرکت کردند.

Could not load widget with the id 24.

 

2211  22222 copy    22444

 

 

IAUN

حق نشر دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. © ۱۳۹۹-۱۳۹۸

تماس با دانشگاه | ارتباط با ریاست

 

شبکه های اجتماعی

 apci aparat etaa1   instagram icon black and white Linkedin Icon